Bedrovníkolisté (Pimpinellifoliae)

naspäť

Rosa pimpinellifolia (ruža dunová, ruža bedrovníková) - veľmi bohato kvitnúci ker s plochými guľovitými šípkami purpurovočiernej farby. Kvitne v máji a júni jednoduchími, bielimi až bledožltými kvetmi.

Rosa hugonis - pôvodom zo strednej Číny, dovezená r. 1899 do Veľkej Británie.

Rosa foetida (ruža žltá) - pôvodom z Ázie.Kvitne veľmi jednoduchými zlatožltými kvetmi.

Rosa sericea - z tohto druhu vyšla najznámejšia odroda ruža omejská (R. omeiensis ) so zaujímavo tvarovanými, spočiatku žiarivočervenými ostňami.

 

Ruže galské (Gallicanae)

naspäť

Rosa gallica (ruža galská, ruža provinská) - pôvodom z južnej a strednej Európy.Veľmi mrazuvzdorný ker. Od 13. až do 18. storočia pestovala vo veľkom množstve na získavanie ružového oleja v Provinse (južne od Paríža).Táto ruža v 15. storočí zdobila erb rodu Lancaster.

Rosa centifolia (ruža stolistá) - podobná ruži galskej, dorastá však do väčšej výšky. Kvety má veľmi plné, biele až tmavočervené a veľmi príjemne voňajú

Rosa x damascena (ruža damascénska) - patrí sem letná damascénska ruža (kríženec z R.gallica a R.phoenicia), ktorú priniesli do Európy údajne križiaci z Malej Ázie, aj jesenná damascénska ruža, ktorá hrala v starom Ríme veľkú úlohu. Jej odrodu 'Trigintipetala' pestujú v Bulharsku na získavanie ružového oleja. Volá sa tiež "ruža z Kazanlaku".

Rosa x alba - pestuje sa od stredoveku. Kvety sú biele až jemneružové a väčšinou plné.

 

Šípové ruže (Caninae)

naspäť

Rosa canina (ruža šípová) - rastie na okrajoch lesov a kroví, Má jednoduché kvety, intenzívne ružové cez jemnoružové až po biele, s príjemnou vôňou. V jeseni prinášajú šarlátovočervené šípky.

Rosa rubiginosa (ruža hrdzavá) - kvety sú bledo až karmínovočervené a príjemne voňajú. Ker je veľmi silno porastený ostňami.

Rosa villosa (ruža jabĺčková) - má ružovosfarbené kvety s ľahkou vôňou. Vyskytuje sa v strednej a južnej Európe.

 

Karolínske ruže (Carolinae)

naspäť

Rosa carolina (ruža karolínska) - pôvodom z východu Severnej Ameriky. Má väčšinou jednotlivé ružové kvety. Kvitne v júli a auguste.

Rosa viginiana (ruža virgínska) - pôvodom z východu Severnej Ameriky. Bledoružové kvety. Kvitne v júni až júli.

Rosa nitida (ruža lesklá) - nízky ker výšky 50-70 cm. Ružovosfarbené kvety priemeru asi 4 cm, jednotlivo alebo niekoľko dohromady, v júni až júli.

 

Škoricové ruže (Cinnamomeae)

naspäť

Rosa majalis (ruža škoricová, ruža májová) - jednoduché kvety sú väčšinou jednotlivé, lilavočervené až karmínovosfarbené a majú príjemnú vôňu. Udomácnená prevažne v severnej Európe, ale aj v údolí Dunaja, v Bavorskom lese a v Durínsku.

Rosa pendulina (ruža ovisnutá, ruža alpská) - stredo a juhoeurópska horská rastlina s jednotlivými jednoduchými kvetmi sýtej ružovej farby.

Rosa rugosa (ruža vráskavá) - pôvodom z Japonska, vyskytuje sa prevažne vo východnej Ázii. Kvety sú stredne veľké, s priemerom 6-8 cm, jednoduché, ružové až bledočervené. Vyznačuje sa veľkými šípkami s množstvom dužiny použiteľnej na ružovú marmeládu. Je to veľmi odolná ruža, dobre znáša soľ, preto sa často vysádza do prícestnej zelene.

Rosa acicularis (ruža ihlová) - tmavočervené kvety, voňavé. Severná Amerika, severná Európa a severovýchodná Ázia.

Rosa blanda (ruža jaseňová) - blízka príbuzná ruži alpskej. Jednoduché ružové kvety.

Rosa californica - tmavoružová, neskorokvitnúca (Kalifornia)

Rosa macrophylla - až 20 cm veľké listy a fľaškovité, sýtočervené plody v jeseni (Himaláje)

Rosa moyesii - druh zo západnej Číny od ktorého pochádza rad známych potomkov.

 

Zrastenočnelkové ruže (Synstylae)

naspäť

Rosa arvensis (ruža roľná, ruža plazivá) - pôvodne poľná ruža má čisto biele, jednoduch kvety veľkými žltými peľnicami.Znáša aj najväčšie zatienenie.

Rosa multiflora (ruža mnohokvetá) - kvety sú veľmi malé, väčšinou len 2 cm v priemere, jednoduché a čisto biele.Kvitne vo veľkých pyramídových chochlíkoch až s 50 kvetmi. Pochádza z východnej Ázie a je udomácnená prevažne v Japonsku a Kórei. Krížením R. multiflora s R.. chinensis vzišli polyantky - moderné záhradné ruže.

Rosa moschata (ruža mošusová) - vyskytuje sa v Himalájach, západnej Ázii, južnej Európe a severnej Afrike. Kvety sú väčšinoubiele,voňavé a stoja vo voľných okolíkoch. Nie je veľmi mrazuvzdorná. Krížením s R  multiflora vznikli lambertky.

Rosa wichuraiana - druh, ktorý bol rozhodujúci pri vyšľachtení popínavých ruží a pri šľachtení pokryvných ruží. Je plazivého rastu.

Rosa sempervirens - vždyzelená popínavá ruža, ktorá sa vyskytuje v Stredomorí, juhozápadnej Európe a severnej Afrike. Nie je mrazuvzdorná.

 

Čínske ruže (Chinensis)

naspäť

Rosa chinensis (ruža čínska) - viackrát kvitnúca s intenzívnou červenou farbou. Do Európy prišla pravdepodobne pred rokom 1800. Zohrala významnú úlohu pri krížení a stála pri vzniku burboniek, noisettiek, prvých čajových ruží a prvých polyantiek.

Rosa odorata (ruža čajová) - vždyzelený alebo len v zime zelený ker vysoký až 10 metrov. Kvety sú biele, bledoružové alebo žltkasté, voňajúce, stoja jednotlivo alebo po skupinkách.

Rosa noisettiana (noisttky) - prvá odroda vznikla v Južnej Karolíne a dostala sa do Francúzska k bratom Noisettovcom. Francúzski šľachtitelia sa potom snažili ich krížením s inými druhmi vypestovať nové odrody a nové farby.

Rosa x borboniana (borbonky) - pôvodné rastliny mali strednoveľké kvety, s asi 20 okvetnými lístkami a boli tmavoružové a stálokvitnúce.

Ich skrížením s čajovou ružou vznikli bohato kvitnúce remontantky vyznačujúce sa aj lepšou mrazuvzdornosťou. Remontovať označuje schopnosť rastliny priniesť po hlavnom kvitnutí na nových výhonkoch ďalšie kvety, takzvané opätovné kvitnutie. V anglofónnych krajinách sa tieto ruže nazývajú Hybrid Perpetuals, teda trvalokvitnúce hybridy.